Bursalı Renault Clio Çok İddialı Geliyor

Bursalı Renault Clio Çok İddialı Geliyor

Renault’un sınıfında en çok satan modellerinden olan yeni Clio’nun ilk resmi görselleri ortaya çıktı. Mart ayında düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılacak olan yeni modelin en önemli üretim üslerinden biri de Bursa fabrikası olacak. Eski versiyona kıyasla daha dinamik hatları ve zenginleşen donanımıyla dikkat çeken otomobilin ilk kez hibrit versiyonu da üretilecek.

15 MİLYON SATTI

Renault, 15 milyon satış adedine ulaşan ikonik modeli Clio’nun beşinci nesli olan Yeni Clio, iddiasını daha da yükseltmeyi planlıyor. İlki 1990 yılında lanse edilen Clio, satışa sunulmasından bu yana Renault Grubu’nun dünyanın dört bir yanında en çok satan otomobili oldu. Fransızların favori aracı olmakla kalmayan model, 2013 yılından bu yana Avrupa’da B sınıfındaki liderliğini sürdürüyor. Clio, 2012 ve 2018 yılları arasında her yıl bir önceki yıla göre satış rakamını artırarak olağanüstü bir ticari performans sergiledi.

İÇERİDE DEV EKRAN

Yeni Clio’nun iç tasarım ekipleri, kalite algısı ve sürücü bölümünün ergonomisine ayrı bir özen gösterdi. Yüksek kaliteli malzemeler, gösterge panelinin yumuşak kaplaması, kapı panelleri ve orta konsol çerçevesi ve özenle seçilmiş malzemeler, kalite algısı açısından iç mekan boyut değiştiriyor. Geniş alan yaratmak için daha kompakt hale getirilen tamamen yeni “Akıllı Kabin-Smart Cockpit”, sürücü odaklı ve daha fazla teknoloji barındırıyor.  “Akıllı Kabin-Smart Cockpit” konseptinin kilit unsuru olan 9,3 inçlik multimedya ekran (7 inçe göre iki kat daha büyük), Renault’nun sunduğu en büyük ekran olma özelliğine sahip. Tasarımında Espace modelinden esinlenilen bu hafif eğimli dikey tablet, gösterge paneline genişlik hissi veriyor, kabin içinin modernizmini artırıyor ve ekran okunabilirliğini kolaylaştırıyor.

DİNAMİK DIŞ GÖRÜNÜM

Her açıdan daha şık ve dinamik olan Yeni Clio, bir önceki neslin ana hatlarını taşıyor. Model, bir yandan şık görünümünü korurken, diğer yandan etkileyici tarzıyla öne çıkıyor. Kaporta üzerindeki çizgiler, modele daha kaslı bir görünüm kazandırıyor. Genişletilen radyatör ızgarası, Yeni Clio’ya daha belirgin bir görünüm kazandırırken, motora ise etkin bir soğutma sağlıyor. Yeni Clio, 14 milimetre kısa olmasına rağmen (uzunluk 4048 mm, genişlik 1798 mm) daha geniş bir iç mekana sahip. Yeni Clio’nun karoserisi, aerodinamizmini ve sportif görünümünü artırmak için 30 milimetre alçaltıldı (yükseklik 1440 mm). 17 inç tekerlekler (versiyona göre) ise aracın dinamik duruşuna katkı sağlıyor. Köpekbalığı anten, full LED farlar ve yan camların çevresindeki krom detaylar, Yeni Clio’nun modern tarzına katkı sağlıyor ve iç mekanda olduğu gibi dış tasarımda da kalite algısını artırıyor. Yeni Clio’da 11 farklı renk seçeneği ve 3 dış kişiselleştirme paketi (kırmızı, turuncu ve siyah) sunuluyor.

ELEKTRİKLİ OTODA NORVEÇ LİDER, TÜRKİYE ATAĞA HAZIRLANIYOR

LeasePlan’ın 22 ülkeyi kapsayan Elektrikli Araçlara Hazırlık Endeksi’ne göre, elektrikli araçların şarj altyapısı ve elektrikli araçlara ulaşılabilirlik geçtiğimiz yıl önemli ölçüde artış gösterdi. Elektrikli araçlar devrimine en hazırlıklı ülkeler ise sırasıyla Norveç, Hollanda, İsveç ve Avusturya oldu. Satılan yeni araçların yüzde 53’ünü elektrikli araçların oluşturduğu Norveç bu alanda liderliğini sürdürdü. Halka açık en çok elektrikli şarj istasyonu bulunan ülke 83 bin 196 adet ile Hollanda olurken bunu 37 bin 405 adet ile Almanya, 34 bin 558 adet ile Fransa takip etti. 2018’de Hollanda’da 1000 kişiye 4,8 adet, Norveç’te bin kişiye 4,5 adet elektrikli şart istasyonu düşüyor.

11 ÜLKEDE SINIF BAŞKANI

Fiat 500, rekorlar hanesine bir yenisini daha ekledi. 2018 yılında Avrupa’nın 11 ülkesinde sınıfının en çok satan otomobili olan 500, ayrıca 4 ülkede de ilk üçte yer aldı. Yollarda 30’dan fazla özel seriyle yerini alan, ülkemizde yüzde 11 pazar payı ile sınıfının ikincisi konumundaki Fiat 500, Avrupa’da geçtiğimiz yıl toplam 194 bin adetlik satış adedine ulaşarak önemli bir başarıya imza attı. 2007 yılından bu yana 2 milyonun üzerinde kullanıcının gönlünü kazanan Fiat 500, 2018 yılını yepyeni bir rekorla kapatarak iddiasını tekrarladı. Fiat 500 model ailesi, on birinci yılı olan 2018’de Avrupa’da 194 bin adetlik satış (Fiat 500 ve Abarth 500 toplamı) ile şimdiye kadarki en iyi yıllık rakamlarını ortaya koyarak başarı grafiğini artırmaya devam ediyor.

720 BEYGİRLİK FERRARİ TÜRKİYE’DE

Tofaş çatısı altındaki Fer Mas’ın temsil ettiği Ferrari, merakla beklenen yepyeni modelini ülkemizde satışa sundu. Ferrari 360 Challenge, 430 Scuderia ve 458 Speciale’deki V8 geleneğinin son temsilcisi olan Ferrari 488 Pista, yarış pistlerinde boy gösteren Ferrari 488 Challenge’dan aldığı birçok teknik özellik, donanım ve teknolojiyle tam anlamıyla gündelik hayatta kullanılabilecek bir yarış otomobili olarak geliştirildi. 720 beygir gücünde 3,9 litrelik çift turbo beslemeli motorla donatılan, Ferrari 488 Pista, ilk iki müşterisine Şubat ayı içerisinde teslim edilecek.

HYUNDAI’DEN 44 ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

Hyundai, 2025 yılına kadar 44 adet elektrikli modeli satışa sunacağını açıkladı. Toplam yatırım 2030’da tamamlanacak ve miktarı da 7 milyar dolar seviyesinde olacak. Yeni nesil hibrit ve hidrojen yakıt hücreli yeni modeller de yolda. Kendi kendine gidebilen Robo Taksi’ler de 2021 yılında öncelikle Kore’de trafiğe çıkacak. Marka elektrikli atağına 2019 yılında 13 yeni modelin lansmanını yaparak satışa başlayacak. Öncelikli olarak Amerika ve Çin pazarlarında satışa sunulacak olan bu yeni modeller, tüketicilerin tüm beklentilerini karşılayacak şekilde üretilecek.

HONDA VOLTAJI YÜKSELTİYOR

Honda, Mart 2019’da gerçekleşecek Cenevre Motor Show’da yeni elektrikli aracı Urban EV’nin prototip versiyonunun dünya prömiyerini yapacak. Markanın işlevsellik ve amaca odaklanarak geliştirdiği yeni elektrikli aracı, temiz, basit ve benzersiz tasarımıyla öne çıkıyor. Honda’nın ‘Electric Vision’ stratejisiyle 2025 yılında satılan her 3 Honda’dan ikisinin elektrikli türevi bir araç olması hedefinin ilk göstergesi olan Urban EV, bu yıl içerisinde satışa çıkacak. Urban EV’nin ilk konsepti, 2017 Frankfurt Motor Show’da sergilenmişti.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL REKORUNA GÖZÜNÜ DİKTİ

Seri üretim araçlarında ve pist otomobillerinde elektrikli mobiliteyi bir adım ileri taşımak yönünde çalışmalarına devam eden Volkswagen, tamamen elektrikli yarış otomobili ID.R’la yeni bir rekorun peşinde. Ünlü Pikes Peak tırmanışındaki rekor getiren performansının ardından 2019 yazında gözünü rekora dikti. Volkswagen ID R, 680 beygir güç üreten iki elektrikli motora ve sürücü dahil toplam 1.100 kg’den az bir ağırlığa sahip. Otomobil Nürburgring pistinde elektrikli otomobiller için en hızlı tur rekorunu kıracak.

258 BEYGİRLİK X-CLASS TÜRKİYE’DE

Mercedes’in pick-up segmentinin premium modeli Mercedes-Benz X-Class, yeni V6 motor seçeneği X 350 d 4MATIC’i Türkiye’de müşterilerin beğenisine sundu. 258 beygirlik 6 silindirli dizel motoru ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte yeni Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC gerek asfalt, gerekse de asfalt dışı yollarda son derece etkileyici bir sürüş keyfi sunuyor. Mercedes-Benz X-Class’taki en üst ekipman seviyesi olan Power donanımında satışa sunulan otomobilin fiyatıysa 327 bin TL’den başlıyor.

C-HR HİBRİTLERİN ZİRVESİNE YERLEŞTİ

Toyota’nın Türkiye ve Japonya’daki  fabrikalarında üretilip dünyanın 90’dan fazla ülkesine ihraç edilen kompakt SUV Toyota C-HR Hybrid, 2018’de dünyanın en çok tercih edilen hibrit otomobil modeli olmayı başardı. Toyota’nın halen satışta olan 39 farklı hibrit modeli arasında tüm dünyada 202 bin 289 adetlik satış elde ederek 2018 yılında da birinci sıradaki yerini korudu. Toyota C-HR kasım 2016’dan bu yana Türkiye’de 11 bin 688 adetlik satış gerçekleştirilirken bu satışların yüzde 51,2’si 5 bin 985 adetle hibrit versiyon oldu.