Bölünmüş Yol Ağı 26 Bin 642 Kilometreye Ulaştı

Bölünmüş Yol Ağı 26 Bin 642 Kilometreye Ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ulaşım alanında özellikle de karayolu ulaşımında bir devrim yaşandığının altını çizdi.

Turhan, bölünmüş yol ağını 26 bin 642 kilometreye ulaştırdıklarını, 77 ilin birbiri ile bağlantısını sağladıklarını söyledi. Turhan, trafiğin yüzde 81’inin artık bölünmüş yollarda seyrettiğini ifad

e ederek, “Bu sayede 17 milyar 771 milyon lira yıllık yakıt-zaman tasarrufunun yanında, emisyon salımında da yıllık 3 milyon 294 bin ton azalma sağlamış olduk. Sınır kapıları, limanlar, demiryolları ve havalimanları ile bağlantıları sağlayacak olan, Doğu-Batı koridorlarının yüzde 90’ını, Kuzey-Güney koridorlarının da yüzde 85’lik bölümünü tamamladık. Başlatmış olduğumuz otoyol seferberliği çerçevesinde, otoyol uzunluğunu 2 bin 842 km’ye çıkardık. Kuzey Marmara Otoyolu’nun tamamını 2020 yılında hizmete açmış olacağız.” dedi.

ANKARA-NİĞDE OTOYOLU İLE ANKARA AKDENİZ VE GÜNEYDOĞU’YA BAĞLANIYOR

Yapımı devam eden Ankara-Niğde Otoyolu projesiyle Ankara’yı, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi’ne bağlayacaklarını, böylece Avrupa-Orta Doğu otoyol bağlantısının da kesintisiz hale geleceğini dile getiren Turhan, 2020’de tamamlayacakları bu projeyle turizm merkezi Kapadokya’ya ulaşımı daha konforlu hale getireceklerini kaydetti.