Bisiklet Tutkunu Ünlüler

Bisiklet Tutkunu Ünlüler

Bisiklet kimileri için, sadece bir ulaşım aracı olmaktan daha da öte bir anlam taşıyor. Birçoğumuz için çocukluk anılarında kalan bir tutku. Hatta ilk özgürlüğümüzü pedalları çevirirken tatmışızdır.

Belki de ilk kez oyun parkından uzaklaşmamız, mahalle sınırlarını aşmamız da yine bisiklet üzerinde gerçekleşmiştir. Düşmeyi de sapasağlam ayağa kalkmayı da bize iki tekerlekli bu alet öğretmiş, hayat yolunda belki de ilk dersi bize o vermiştir.  Birçok kişinin bisiklet sevgisi ve tutkusu da buradan gelir. Öyle ki ta çocukluktan başlayan bu tutku kimileri için uzun yıllar devam eder. Gösteri dünyasının ünlü yıldızları arasında da bu tutkudan yıllardır vazgeçmeyenler var.

İşte, günlük koşuşturmadan fırsat bulup, özel arabalarına bir süre veda ederek doğa dostu ulaşım aracı olan bisikleti tercih eden ünlüler:

BRAD PITT VE ANGELINA JOLIE

ÇOCUKLARIYLA GEZİYORLAR

Yakın zamanda boşanan Hollywood’un ünlü çifti Brad Pitt ve Angelina Jolie bisiklet tutkunu ünlülerden. Birlikte oldukları dönemde çift sık sık bisikletleriyle magazin basınında yer alıyordu. Özellikle Brad Pitt’in gençlik yıllarından beri tutkusu olan bisiklet sevgisini Jolie ve çocuklarına aşıladığı söyleniyordu. Öyle ki çift, tercih ettikleri sepetli bisikletleriyle gittikleri çoğu yerde çocuklarını yanlarından ayırmıyorlardı.

 

ARNOLD SCHWARZENEGGER

TAKIM ELBİSELİ BİSİKLET TURU

Hollywood dünyasının Terminatör lakaplı oyuncusu Arnold Schwarzenegger yaşadığı şehirde bisikleti tercih eden ünlüler arasında. Kaliforniya eyalet valisiyken de bisikletiyle sık sık objektiflere yakalanan Hollywood’un ünlü aktörü, doğayla iç içe olmak için bisikleti tercih ettiğini söylüyor. Londra sokaklarında gezerken Londra Belediye Başkanı Boris ve Kaliforniya Eyalet Valisi Arnold’ın, takım elbiseleriyle bisiklet üzerinde objektiflere yakalandığı fotoğraf uzun süre konuşulmuştu.

 

VLADIMIR PUTIN

DAĞ BİSİKLETİ SEVİYOR

Her ne kadar onları genelde lüks arabalarla, korumalarla görmeye alışmış olsak da birçok ünlü siyaset adamı da sıklıkla bisiklete biniyor. Gelişmiş ülkelerdeki devlet başkanları da genellikle bisikleti tercih ederek halkta bütünleştiğini söylüyor. Bunlardan biri de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Putin’in tercihi ise dağ bisikletinden yana. Genellikle doğayla iç içe olmayı tercih eden Putin, dağ bisikletiyle sık sık turlara katılıyor.

 

BARACK OBAMA 

KASKSIZ ÇIKMIYOR

Bisiklet tutkunu siyasilerden bir diğer isimse Amerika Birleşik Devletleri eski başkanı Barack Obama. Görevde olduğu süre içinde halkın içinde görmeye alışık olduğumuz Obama, bisikleti kasksız kullanmamaya özen gösteriyor. Eşi Michelle ve iki kızıyla birlikte turlara katılan Obama, iş yoğunluğunun azalmasıyla artık bisikleti daha sık tercih ediyor.

 

MARK RUTTE

MAKAM ARACI BİSİKLET

Hollanda için bisikletin anavatanı desek abartmış olmayız. Öyle ki kraliyet ailesi dâhil bütün ülke bisikletle seyahat ediyor. Bisiklet yollarının ülkede çok sayıda yer alması bisiklete verilen önemin en önemli göstergesi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte için de bisikletin ayrı bir önemi var. Çünkü kendisi makam aracı olarak bisiklet kullanan efsane bir lider. Öyle ki sadece Hollanda içerisinde değil, diğer Avrupa ülkelerine gittiğinde de bir bisiklet bulup toplantılara öyle gidiyor.

 

LADY GAGA

BİSİKLET ÜZERİNDE DE STİLİ KONUŞULUYOR

Çılgın kıyafetleriyle dikkat çeken dünyaca ünlü sanatçı Lady Gaga da bisiklet sevdalılarından. Dünyanın en dikkat çekici isimlerinden olan ve giydiği çılgın kıyafetleri bisiklet üzerinde de sergilemekten çekinmeyen ünlü yıldız, bisiklet selesinde de stilinden vazgeçmiyor.

 

CEM YILMAZ

ELEKTRİKLİ BİSİKLET SEVİYOR

Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın araçlara düşkünlüğünü neredeyse bilmeyen yok. Klasik otomobilleri, pahalı arabaları, motosikletleri derken bisiklet de onun vazgeçilmezlerinden. Ünlü komedyenin tercihi ise Elektrikli Scooter. Cem Yılmaz, oğlu Kemal Yılmaz’la birlikte çıktığı bisiklet turlarının fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşmaktan oldukça zevk alıyor.

 

ARDA TÜRKMEN

HEM MUTFAĞA HEM BİSİKLETİNE TUTKUN

Şef Arda Türkmen de bisikletle yakından ilgilenenlerden. Öyle ki Arda için mutfak neyse bisiklet de o. Ünlü aşçı Veloturk adında bir bisiklet takımının beş üyesinden biri. Veloturk’ün amacı Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet ulaştırmak. Hem sokakta oynayacakları bir oyuncağa sahip olmalarını sağlamak hem de sağlıklı yaşamalarına destek olmak. Ünlü aşçı Veloturk projesi kapsamında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri üretip, bazı yarışlara katılıyor.

 

OKAN BAYÜLGEN

ÜLKEMDE BİSİKLET YOLLARI YOK

Ünlü şovmen ve tiyatro sanatçısı Okan Bayülgen için bisiklet tam bir tutku. Evinin terasında çok sayıda bisikleti olduğunu söyleyen Bayülgen, fırsat buldukça turlara katılıyor. Yurt dışında olduğu dönemlerde bisikleti daha aktif kullandığını söyleyen Bayülgen, Türkiye’de bisiklet yollarının eksikliğine dikkat çekiyor: “Paris’te bisiklet üzerinde bir ayda altı kilo veririm; ama kendi ülkemde yürüyecek yol bulamıyorum.”

 

TÜLİN ŞAHİN

FORMUNU BİSİKLETE BORÇLU

Podyumların ünlü mankenlerinden Tülin Şahin ise bisikletle form tutanlardan. Şahin, kar, yağmur, fırtına da olsa günde 25 kilometre bisiklete biniyor. Çekimi olduğu günler bile üşenmeyip sabah 06.00′da kalkıp sahilde bisiklete bindiğine dikkat çeken ünlü model, “Anadolu yakasında bir defile ya da çekim varsa mutlaka bisikletle giderim. Bu da tabii bazen büyük şaşkınlığa yol açıyor. Danimarka’da başbakan ve prens bile işlerine giderken bisiklete biniyor. Bisiklet formda kalmak isteyenler için de ideal.” diyor.

SERDAR ORTAÇ

HASTALIĞI NEDENİYLE BİSİKLETE BİNİYOR

Bisikletli görüntüleriyle öne çıkan isimlerden biri de Serdar Ortaç. Yakalandığı MS hastalığı nedeniyle ayaklarını hareket ettirebilmek için bisikleti tercih ediyor. Genellikle Bebek sahilinde görülen ünlü popçu, işi olmadığı günler 10 kilometre turluyor. Bisikletine taktırdığı hoparlörle müzik dinlemeyi de ihmal etmiyor. Her gün bisiklete binen Ortaç’a genellikle eşi Chloe eşlik ediyor. Miami’de evi bulunan ünlü popçu değeri 2 bin dolar olan elektrikli özel bisikletiyle Miami sokaklarında da tur atıyor.

OKAN YALABIK

BİSİKLETLİ PARGALI

Muhteşem Yüzyıl dizisinde canlandırdığı Pargalı İbrahim karakteriyle hafızalara kazınan Okan Yalabık, dizideki rolü bittikten sonra adeta inzivaya çekildi. Uzun süredir ortalarda görünmeyen sanatçı geçtiğimiz günlerde bisikletiyle sahilde gezinti yaparken kameralara takıldı. Dizi sonrası doğayla daha fazla iç içe olmak istediğini söyleyen ünlü oyuncu bisiklet üzerinde stres attığını dile getiriyor. Kısa mesafelerde bisikleti tercih ettiğini söyleyen Yalabık, vaktinin çoğunu İstanbul Sarıyer sahilinde bisiklete binerek geçiriyor.