Bakan Karaismailoğlu Bayrağı Devraldı

Bakan Karaismailoğlu Bayrağı Devraldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlıkta düzenlenen devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Eylül ayı sonu itibariyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Bakan Sayın Cahit Turhan’ın teveccühü ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı olarak göreve başladığını hatırlattı.

Bakanlıkta görev yapmaktan her zaman gurur duyduğunu belirten Karaismailoğlu, “Çok değerli Bakanımızın çok değerli bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak önemli işler yapmaya çalıştık. Bu kadar kısa bir süre içerisinde kendisinden çok şey öğrendik” dedi. Karaismailoğlu, Bu görevi kendisine tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanının güvenine layık olmaya gayret göstereceğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu göreve layık olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Önümüzde çok önemli projeler var. Bütün dünyaya ses getirecek vizyon projeler var. Ülkemizin gelişmesine ve geleceğine katkı sağlayacak vizyon projeler var. Onları hep birlikte hızlı bir şekilde yürüteceğiz. Bunları yaparken de çok saygıdeğer Bakanımızın bilgi ve tecrübelerinden mutlaka faydalanacağız. Bakanlığımıza ve Hükümetimize verdiği katkılardan dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Bütün arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum.”

TURHAN: EMANETİ YENİ BAKANIMIZA DEVREDİYORUM

Görevi devreden Bakan Turhan ise görevde bulunduğu süre boyunca ülkenin erişim ve ulaşımıyla ilgili birçok hizmet yaptıklarını belirterek, “Bu görevler kutsal görevler, bu görevler kişilere bağlı olmayan görevler. Ülkemiz için milletimiz için fedakarlık yapılması gereken görevler. Bu görevi Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni devlet sisteminde ilk kabinesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevini bize tevdi etmişlerdi. Önemli bir sorumluluk ve önemli bir görevdi. Bunun her zaman bilicinde olduk. Bizden önceki dönemlerde görev alan Bakanlarımız gibi ben de aldığım emaneti bugünden sonra bu görevi yürütecek olan yeni Bakan arkadaşımız Adil Karaismailoğlu’na devrediyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun” dedi.

Turhan, görev yaptığı yaklaşık 20 aylık süre içerisinde Bakanlık içerisindeki görevlerini çalışma arkadaşları ile birlikte yürüttüklerini ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde önemli projeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Turhan, hizmet kervanının durmayarak devam edeceğini ifade etti.

ADİL KARAİSMAİLOĞLU KİMDİR?

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Makine Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi programında tamamladı.

1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nde ilk görevine başladı. İETT’de mühendis ve yönetici, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdür Yardımcısı, Ulaşım Koordinasyon Müdürü görevlerinde bulundu. 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Daire Başkanlığı görevine, 2018 yılı başında da Ulaşım, Çevre ve Teknoloji yatırımlarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı. Temmuz 2019 da bu görevinden kendi isteğiyle ayrıldı.

Bu görevlerde iken, İstanbul Ulaşım Master Planı, İstanbul Otopark Master Planı, İstanbul Lojistik Master Planı, İstanbul Trafik Güvenliği Master Planı çalışmalarının yapılması ve hayata geçirilmesine katkı sağladı. Bu çalışmalar çerçevesinde İstanbul Karayolu altyapısının geliştirilmesi için yol, kavşak ve tüneller planlandı. İstanbul Geneli Raylı Sistem yatırım planı oluşturularak, 1100 km’lik raylı sistem ağına ilişkin fizibilite ve proje çalışmaları tamamlandı. 1050 km bisiklet yolu planlanarak, bisiklet paylaşım sistemi hayata geçirildi. İstanbul genelinde meydanlar ve yaya yolları hayata geçirildi.

İstanbul’un 35 bin km’lik ulaşım ağının akıllı ulaşım sistemleriyle donatılmasına ve Ülkemizin ilk Trafik Kontrol Merkezinin kurulmasına öncülük etti. Yerli ve özgün İBB Cep trafik, İBB Yol gösteren mobil uygulamaları gibi birçok projenin hayata geçirilmesine katkı sağladı. Kendi alanında dünyanın sayılı tesislerinden biri olacak olan 3.000 ton/gün-70 MWH kapasiteli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi planlamasına ve inşasına; Silivri ilçesi Seymen havzasında Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisinin planlamasına; Şile ilçesinde Endüstriyel Atık Termal Bertaraf Tesisi planlamasına; İstanbul Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve İstanbul Hava Kitlesi Eylem Planının hazırlanmasına ve bunun gibi birçok projeye katkı sağladı.

20 Eylül 2019 tarihinde atandığı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevini yürütmekte iken; 28 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı görevine atandı. 19.05.1969 doğumlu Karaismailoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.