AVRUPA’NIN EN BÜYÜK OTOMOTİV AVM’Sİ ANKARA’DA KAPILARINI AÇIYOR

Esenboğa yolunda 375 dönümlük alan üzerinde yapımı hızla süren ve kentteki tüm oto galerilerini bünyesinde toplayacak Otonomi, eylülde faaliyete geçiyor.

Ankara’da yapımı hızla süren Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’sinin faaliyete geçişi için geri sayım başladı. Başkent’teki tüm oto galerilerini bünyesinde toplayacak Otonomi, eylül ayında faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

Başkent Oto Galericiler Derneği tarafından Mayıs 2013’te, Esenboğa yolunda 375 dönümlük alan üzerinde temeli atılan proje, iki yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanarak faaliyete geçiyor. Yaklaşık 850 milyon lira ile Ankara’daki en büyük özel sektör yatırımlarından biri olan mega proje, otomobil tutkunlarını, bu işin ticaretini yapanlarla prestijli, özel bir mekanda buluşturacak. Otonomi, galerilerin yanı sıra sosyal donatı ve yaşam alanları ile sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da benzeri olmayan bir proje olarak tanıtılıyor.

OTOMOTİVDE YENİ BİR DÜNYA KURULUYOR
OTONOMİ Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç’un verdiği bilgilere göre, yerleşke içinde oto galerileri 375 bin metrekarelik bir alanda toplanacak. Otonomi’de 551 showroom ve 10 oto plazanın yanı sıra 13 işyerinden oluşan teknik servis bölümü, meydan ticarethane ve ofisleri 28 işyeri, 48 ofis, akaryakıt istasyonu ve bir beş yıldızlı otel yer alacak. Cafe ve restorantlar, bankalar, noter ve trafik tescil bürosunun da yer alacağı Otonomi, sadece araç alım-satımının yapıldığı bir merkez değil, aynı zamanda kuru temizlemeden kırtasiyeye, camiden alışveriş köyüne tüm yaşam alanlarıyla adeta küçük bir şehir olacak.

Otonomi’nin kar amacı gütmeden, tamamen öz sermayeyle gerçekleştirilen bir proje olduğunu söyleyen Erkoç, “Biz Ankara’da sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu ve Avrupa’nın da en büyük otomobil dünyasını inşa ediyoruz.” dedi. Erkoç, 5 bin kişiye istihdam sağlayacak Otonomi’nin en büyük katkısının istihdama olacağını vurguladı.

GÜNDE 11 BİN ZİYARETÇİYİ AĞIRLAYABİLECEK
Otonomi, günlük 11 bin ziyaretçi ağırlayacak ve yapılan trafik etütlerinde 9 bin aracın aynı anda giriş çıkış yapabileceği kapasitede tasarlandı. Otomobil ya da başka bir motorlu araç almak isteyenler, sıfır ya da ikinci el, aradığı her modeli, aynı anda 12 bin aracın sergileneceği OTONOMİ de bulabilecek. Alıcı beğendiği ve satın almaya karar verdiği aracı Otonomi içerisindeki pistte test edebilecek, aracın A’dan Z’ye tüm kontrolünü yaptırabilecek. Bu kontrol sonucu sağlam çıkan araca Otonomi tarafından 1 yıllık garanti verilecek.

Noter, banka, trafik tescil büroları gibi kamu hizmet binalarının da hizmet vereceği Otonomi’den araç satın alanlar, bu işlerini yaptırabilecek. Otonomi’de insanların keyifli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla hemen her gün değişik etkinlikler düzenlenecek. Otomobil tutkunları, araç satın almayı düşünmeseler bile hafta içi ya da hafta sonu aileleriyle birlikte burada keyifli bir gün geçirebilecek.

ANKARA TRAFİĞİ RAHATLAYACAK
İçişleri Bakanlığı’nın 2008 yılında yayımladığı genelge ile kent merkezinde faaliyet gösteren oto galerilerinin tamamına şehir dışına taşınma zorunluluğu getirildiğini anımsatan Erkoç, “Ankara dışındaki tüm illerde genelgenin gereği yapıldı. Ankara’da da valilik ve belediye, genelgenin gereğini yerine getirmek için Otonomi’nin tamamlanmasını bekliyor. Bu nedenle bu iki kurumdan büyük destek görüyoruz. Otonomi tamamlanır tamamlanmaz, kent merkezinde oto galerilerinin faaliyeti yasaklanacak.” diye konuştu. Ankara trafiğinin, 13 binin üzerindeki aracın çekilmesiyle rahatlayacağını belirten Erkoç, oto galerilerin yoğunlaştığı Emek, Bahçeli, Aydınlık evler, Cebeci ve Çankaya’daki kaldırım işgalleri, otopark sorununun da son bulacağına işaret etti.

TÜM YATIRIMCILAR İÇİN CAZİP
Otonomi’nin, kamu yararına yapılan bir proje olduğu için yatırımcılar için son derece cazip olduğunun altını çizen Erkoç, “Kent merkezinde yeni yapılan konut ya da iş yerlerinin metrekare fiyatları 7-8 bin lira iken Otonomi’de 2 bin 500 liradan başlıyor. Bu nedenle de yüzde 92 doluluk oranını yakaladık. Sadece oto galericiler değil, yatırım arayışındaki herkes Otonomi’ye ilgi gösteriyor.” dedi. Erkoç, Otonomi’yi havalimanının yanı başında kurarak hedef kitlesini genişlettiklerini, Türkiye’nin her yerinden bir saatte Otonomi’ye ulaşmanın mümkün olacağını kaydetti.

Otonomi’ye fiber optik haberleşme alt yapısı
Türk Telekom, Otonomi ile yaptığı anlaşma uyarınca, bu dev tesise fiber optik teknolojisine dayalı telekomünikasyon alt yapısı kurarak, gelişmiş teknolojik çözümler sunacak. İki kuruluş arasında varılan teknoloji işbirliği anlaşması imzalandı. Türk Telekom Anadolu Merkez 1. Bölge Müdürü İrfan Yıldız ile Başkent Otomotivciler Derneği ve Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç’un ev sahipliğinde gerçekleşen imza töreninde, Türk Telekom Ankara Üst Düzey Yöneticileri ile Otonomi Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu.

Türk Telekom Anadolu Merkez 1. Bölge Müdürü İrfan Yıldız, yapılan anlaşma ile ilgili olarak, “Otonomi’de faaliyet gösterecek firmalara; teknolojik altyapımız, gelişmiş ses ve geniş bant çözümlerimizle daha iyi çalışma imkânı sağlayacağız.” dedi. Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç da, “Otonomi ve Türk Telekom gibi sektörlerinin iki önemli markası bu işbirliği ile çok daha büyük işlere imza atacaklardır.” diye konuştu.

Fiber optik altyapı ile gelişmiş teknolojik çözümler
Anlaşma uyarınca, Otonomi bünyesinde faaliyet gösterecek işyerleri ve diğer birimlere fiber optik kablo altyapısı üzerinden gelişmiş teknolojik çözümler sağlayacak. Bu kapsamda Türk Telekom, firmalara; fibernet/işyerim paketleri, TT sanal santral, metro ethernet, ISDN PRI, TTVPN, Tivibu gibi gelişmiş ses ve geniş bant internet hizmetleri ve çeşitli teknolojik imkanlar sunacak.