Avrupa’daki Ağır Sanayinin Tercihi Rüzgar Enerjisi

Avrupa’daki Ağır Sanayinin Tercihi Rüzgar Enerjisi

Wind Europe’un son raporuna göre Avrupa’daki şirketler, son 5 yıllık dönemde rüzgâr santralleri ile yaklaşık 5 GW elektrik alım sözleşmesi (PPA) imzaladı. Danimarka’nın toplam rüzgâr enerjisine neredeyse eşdeğer olan elektrik alım sözleşmesi ile Avrupa’daki şirketlerde rüzgâr enerjisinden elde edilen elektriğin kullanımı artmış oluyor.

Yerli ve uluslararası rüzgâr enerjisi yatırımlarının işletme ve bakım projelerini üstlenen Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, Avrupa Birliği’ndeki Temiz Enerji Paketi’nin, şirketlerdeki yenilenebilir PPA alımlarını daha da artıracağını ve Türkiye’nin de bu süreçte eylem planlarını hazırlaması gerektiğini belirtiyor.

AĞIR SANAYİ ENERJİSİNİ RÜZGÂRDAN ALIYOR

2014 yılında bilgi işlem merkezlerine güç sağlamak için ICT sektöründe başlayan enerji alım sözleşmeleri, günümüzde ağır sanayi şirketleri tarafından da imzalanıyor. 2018 yılında, rüzgâr santralleri ile 1,5 GW yeni PPA anlaşması yapıldığına dikkat çeken Ali Aydın, son olarak İsveç ve Norveç’te büyük anlaşmaların imzalanmasıyla alüminyum üreticilerinin rüzgâr santrallerinden enerji satın alan en aktif sektörlerden birisi haline geldiğine dikkat çekti. Ağır sanayi dışında ilaç ve otomotiv sektöründe de rüzgâr santrallerinden enerji alımlarının başladığını açıklayan Wind Europe, Almanya ve Polonya’daki ilk PPA anlaşmalarının geçen yıl itibariyle gerçekleştiğini raporladı.

SABİT FİYATLARLA UZUN VADELİ ENERJİ ARZI

Rüzgâr santralleri ile yapılan enerji alım sözleşmeleri, sektörlere sabit fiyatlarla uzun vadeli enerji arzı sağlıyor. Sözleşmelerin çoğunun yaklaşık 15 yıl olduğu görülüyor. İskandinav ülkeleri hala en fazla PPA’ya sahip.

2018’de Almanya, İspanya ve Polonya’nın ilk PPA’larını imzaladıklarını raporlayan Wind Europe, Fransa ve İtalya gibi ülkelerin de bu anlaşmalara sıcak baktığını belirtiyor.

Otomotiv ve ilaç sektöründe de enerji ihtiyaçlarının rüzgâr santrallerinden karşılanmaya başlanması, birçok endüstrinin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yönünü rüzgâr enerjisine döndüreceğine işaret ediyor. Özellikle AB genelindeki Temiz Enerji Paketi, rüzgâr santrallerinden enerji alımlarını artırabilir.

TÜRKİYE’DEKİ FABRİKALAR DA YAPABİLİR

Avrupa Birliği’nin Temiz Enerji Paketi, hükümetlerin enerji satın alma anlaşmalarına yönelik düzenleyici engelleri kaldırmasına yardımcı oluyor. Bu süreçte Avrupa’daki şirketlerin PPA alımlarını artırmaya başlayacağına dikkat çeken Ali Aydın, “2013 yılından bu yana bir dizi sektördeki endüstriyel tüketiciler, PPA’lar aracılığıyla yaklaşık 5 GW rüzgâr enerjisi satın aldı. 2018 yılına bakıldığında rekor sayıda yeni anlaşma gördük. Bu da aslında endüstriyel tüketicilerin rüzgâr enerjisini temiz, rekabetçi ve güvenilir olarak gördüklerini gösteriyor. Bu alanda atılacak adımlarla, ülkemizdeki çoğu sektörün enerji ihtiyacını sahip olduğumuz rüzgâr santralleri ile karşılayabiliriz.” ifadelerini kullandı.