AKILLI YARDIMCILARINIZ İŞBAŞINDA

AKILLI YARDIMCILARINIZ İŞBAŞINDA

Yaşamın her alanında yaşamı kolaylaştıran akıllı teknolojiler, en büyük yardımcılarımız olma yolunda ilerliyor.

Yoğun iş temponuz nedeniyle bahçenizdeki ya da evinizdeki çiçeklerinizle ilgilenememekten şikâyetçiyseniz artık bunu dert etmenize gerek yok. Çünkü bu işi sizin için halledecek bir teknolojiyle donatılmış inovatif yardımcılarınız bulunuyor. Sadece evinizde değil; ofisinizde, sokakta, spor yaparken, kitap okurken kısacası hayatın her alanında akıllı teknolojiler ile sarmalanmış bir yaşam sürüyoruz. Örneğin, çocuğunuzun nerede olduğunu adım adım takip etmenizi sağlayan akıllı bileklikler ile kendinizi çok daha güvenli hissetmez miydiniz? Ya da akıllı bisikletinizin navigasyon hizmeti aracılığıyla sizi istediğiniz yere rahatlıkla götürmesi hoş olmaz mıydı? Hayatımızı giderek kolaylaştıran akıllı teknolojilere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu yenilikleri sıcağı sıcağına takip etmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz…

ÇOCUĞUNUZA ÖZEL AKILLI SAAT
Ambit Networks adlı şirketin imzasını taşıyan AmbyGear, çocuklara yönelik olarak tasarlanmış ilk akıllı saat olarak öne çıkıyor. GPS özelliği ile saati bileğine takan çocuğun konumunu, ebeveynlere gerçek zamanlı bir şekilde bildiren AmbyGear, aslında farklı bir güvenlik uygulaması olarak adlandırılabilir. 3-11 yaş aralığında yeni yerler keşfetmeye meraklı çocukların, belirlenen uzaklığın dışına çıkmaması için tasarlanan saatin bir diğer özelliği ise çocuklara kendilerini emniyette hissetmedikleri anda ebeveynlerine yardım çağrısı gönderebilme imkânı tanıması. Böylece aileler, çocuklarına doğru zamanda yardımcı olabilme avantajına sahip oluyor. iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara yüklenen uygulamayla bağlantılı bir şekilde çalışan AmbyGear, çocuklara eğitici oyunlar oynama fırsatı da sunuyor.

DUVARLARDA DELİK İZİNE SON
Duvarınıza resim, tablo ya da benzeri bir şeyler asmak istediğiniz zaman ne yaparsınız? Asılacak olan nesnenin boyunu ölçüp duvarınıza minik bir delik açarak, asmak istediğiniz objeyi dikkatli bir şekilde o alana oturtmaya çalışırsınız. Peki, bundan sonra hiç duvar delme derdiniz kalmayacak desek? Evet, yanlış okumadınız. Magnetik adlı tasarım sayesinde artık duvarınıza asmak zorunda kaldığınız hiçbir şey için minik delikler açmak gibi bir zorunluluğunuz olmayacak. Üstelik sadece resim, tablo ya da çerçeve değil, daha ağır objeleri örneğin televizyonunuzu bile duvarınıza Mangetik’in özel manyetik fonksiyonu sayesinde rahatlıkla monte edebileceksiniz…

BAHÇENİZDE AKILLI SULAMA SİSTEMİNİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ?
Blossom; bilgisayara, tablete veya akıllı telefona yüklenen uygulaması üzerinden takip edilen akıllı bir sulama sistemi… Cihaz, gerçek zamanlı hava durumu verilerini ve toprağa düşen su miktarını değerlendirerek bahçeniz için özel bir sulama planı hazırlıyor. Belli bir bölgenin daha fazla sulanmasını istiyorsanız, uygulama üzerinden bunu planlıyorsunuz ve Blossom, verdiğiniz talimat üzerinden bahçenizi sulamaya başlıyor. Eğer sulama sistemi modeminizin kapsama alanı dışındaysa Blossom, buna da farklı bir çözüm buluyor. Modemin kapsama alanını genişletmek için evinizin elektrik tesisatını bir internet ağı kablosuna çeviriyor. Her bir prizden bağlantıya ulaşma imkânı sağlıyor. Otomatik sulama sistemi özelliği ile sudan ve güçten tasarruf etmenizi sağlayan Blossom su ve toz geçirmiyor.

YAŞAM KÜBÜ HER DERDE DEVA
Günümüzde ev ve ofis dekorasyonlarında en çok önem kazanan konuların başında modülerlik geliyor. Çok parçalı da olsa kompakt ve her ihtiyacı aynı alanda giderebilen tasarımların yıldızı hızla yükseliyor. Till Könneker’in ‘yaşam kübü’ adını verdiği bu tasarımı, modülerlik konseptini en iyi yansıtan örneklerden biri. Bu tasarımda aslında her şey birbirine bağlı… Könneker, bu tasarımıyla geleneksel mobilya tasarımlarının dışına çıkılması gerektiğini farklı bir tasarım stiliyle yansıtıyor. Kütüphane, gardırop, ayakkabılık, çalışma masası ve televizyon ünitesini bir arada kapsayan bu tasarım, çok geniş olmayan salonlar için son derece uygun bir dizayna sahip. Bu tasarımın sol kısmında yer alan özel kapıdan içeri girilebiliyor ve bu alan ardiye olarak değerlendirilebiliyor.

NAVİGASYON ÖZELLİĞİYLE ÖNE ÇIKAN AKILLI BİR BİSİKLET

Vanhawks teknoloji şirketinin tasarladığı akıllı bisiklet Valour, iOS ve Android işletim sistemi aracılığıyla telefonunuzla Bluetooth 4.0 bağlantısı kuruyor ve sürüşünüzün daha emniyetli olmasını sağlıyor. Valour, GPS alıcısı sayesinde akıllı telefonunuzdaki uygulamasına gireceğiniz navigasyon bilgilerini, telefonunuzu elinize almadan gidondaki LED ışıklarına yansıtıyor ve sizi gitmeniz gereken yere yönlendiriyor. Böylece gözünüzü yoldan ayırmadan daha emniyetli bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Sensörleri sayesinde gidilen mesafeyi ve hız seviyesini ölçerek kullanıcısına bildiren bisiklet, çok kısa mesafeden yaklaşan diğer araçları algılayarak uyarıda bulunuyor.

BU GÖZLÜK HEM FOTOĞRAF ÇEKİYOR HEM DE MÜZİK DİNLETİYOR
Giyilebilir teknolojilere yönelik son yenilik ise Türk teknoloji şirketi Quadro’dan geliyor. Quadro akıllı ürünlerine bir yenisini daha ekledi ve Smart Glass 3HD’yi geliştirdi. Bu akıllı gözlük; spor, aksiyon ve seyahat severlerin yanı sıra özellikle gazeteciler ve trafik polisleri için büyük bir kolaylık sağlıyor. 15 MP kalitesinde fotoğraf çeken akıllı gözlük, 1080P formatında video kaydı yapabiliyor. Üstelik bu aktivitelerin yanı sıra hedef kitlesine eş zamanlı olarak müzik dinleme fırsatı da sunuyor. Şık ve zarif bir tasarıma sahip olan Smart Glass 3HD, kolay kullanılabilen komut butonları ile kontrol ediliyor. Bluetooth ve Wi-Fi bağlantı seçeneklerine sahip gözlükteki görüntüyü telefon ve bilgisayar üzerinden takip etmek de mümkün. Smart Glass 3HD, tam şarj edildiğinde 4 saat kullanılabiliyor.

DİŞİNİZİ NE KADAR DOĞRU FIRÇALIYORSUNUZ?
Her şeyin akıllandığı bir dünyada diş fırçanızın akıllı olması çok da şaşırtıcı bir durum olmamalı… Furkan Cengiz ve Berkan Dinçer adlı girişimcilerin imzasın taşıyan Koala, doğru ve etkili bir şekilde diş fırçalamak için kullanıcısını yönlendiren ve birçok diş fırçasına takılabilen akıllı bir cihaz olarak dikkat çekiyor. Dişlerinizi fırçalamaya başladıktan sonra Koala’nın yapısındaki sensörler, diş fırçasının hareket sıklığını ölçüyor. İki dakikalık fırçalama süresi sona erene kadar her 30 saniyede bir bildirim ya da titreşimle sizi uyarıyor. 15 Ağustos 2015’te satışa sunulması planlanan Koala, diş fırçalama alışkanlığınızla ilgili verileri mobil veya web uygulamasına kaydederek, daha doğru bir diş fırçalama alışkanlığı kazanmanıza yardımcı oluyor.

HTC’DEN YEPYENİ BİR AKILLI BİLEKLİK
HTC markası akıllı bilekliği HTC Grip ile beğeni topluyor. HTC Grip, iOs ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzla eşleşebilen bir etkinlik takip cihazı. Şık tasarımı ve dokunmatik ekranı ile dikkat çeken HTC Grip, etkinlik esnasında atılan adım sayısını ve yakılan kalori miktarını uygulaması üzerinden kullanıcısına bildiriyor. Ayrıca akıllı telefonunuza gelen bildirimleri PMOLED ekranında gösteriyor ve Bluetooth uyumlu harici bir nabız ölçer ile eşleşerek kullanıcısının nabız verilerini de uygulamasına gönderiyor. Su geçirmez malzemeler kullanılarak üretilen akıllı bilekliğin batarya ömrü ise 5 saat.

İSTEDİĞİNİZ BÖLGEYE ÖZEL ÇİÇEĞİ YETİŞTİREBİLİRSİNİZ
Massimo Battaglia’nın imzasını taşıyan ‘SmartGreenHouse’ adlı özel tasarım, farklı hava koşullarında yetişmeye meyilli bitki, çiçek, meyve ya da tohumlar için geçerli mikro iklim standartlarını sağlayan bir fonksiyona sahip. SmartGreenHouse, bu bitkilerin ihtiyaç duyduğu ısı, ışık, hava ve su miktarını da özel bir sistemle analiz ederek hedef kitlesine bildiriyor. Evinde farklı iklimlere özgü çiçekler yetiştirmek isteyen kişilere hitap eden SmartGreenHouse, şimdiden pek çok kişinin dikkatini çekmeye başladı bile…

PURO İLE ÇİÇEKLERİNİZE SU VERMEYİ HİÇ UNUTMAYACAKSINIZ 
Günlük hayatın yoğun koşturmacası içinde evinizde sizden özel ilgi bekleyen çiçeklerinizi zaman zaman ihmal ettiğiniz oluyor mu? Eğer cevabınız, ‘evet’ ise o zaman Mariel Andrea Volpe’nin imzasını taşıyan Puro adlı bu dekoratif saksı, sizin için biçilmiş bir kaftan. Pille çalışan Puro, özel sensörü sayesinde toprağın nemini ölçüyor. Eğer toprağın çok kuru kaldığını analiz ederse, çiçeğinizi canlandırmak için haznesine eklediğiniz suyu, çiçeğinizin ihtiyaç duyduğu nemlilik seviyesine getirecek kadar suluyor.