AKILLI TELEFONUNUZLA İLETİŞİMİNİZ HİÇ KESİLMEYECEK

AKILLI TELEFONUNUZLA İLETİŞİMİNİZ HİÇ KESİLMEYECEK

Güneş enerjisiyle şarj olan cep telefonlarına, 2, 4 ya da 6 saatliğine şarj etme özelliği bulunan usb görünümlü şarj cihazlarına ve baştan aşağı deri kaplama akıllı telefonlara ne dersiniz?

Akıllı telefonlar şehir insanının en önemli nesnesi haline geldi. İşte, evde, sosyalleşirken, mutluyken ya da mutsuzken elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızın en büyük kusuru ise çok kullandığımız için şarjının sürekli bitmesi. Bir gün içinde iki kez şarj etmekten sıkıldıysanız, o zaman dünyanın önde gelen tasarımcılarının yeni nesil şarj uygulamalarına göz atmanızda fayda var. Bu arada konu sadece şarj formülleri de değil. En şık ve fonksiyonel cep telefonu kılıfı ve cep telefonu dizaynlarına yönelik bilgi almak için de doğru yerdesiniz.

ORA İLE KABLOLU ŞARJ DERDİNE SON

Akıllı telefonunuzu şarj edebilmeniz için artık çok daha farklı bir seçeneğiz var. Albert Shane’nin tasarladığı ve akşamları yatarken odanızı hafifçe aydınlatması için prize taktığınız minik aydınlatıcılar gibi bir tasarıma sahip olan Ora, kablolu şarj derdini ortadan kaldırıyor. Ora, şarj sistemine farklı bir boyut katıyor. Kablosuz olması hedef kitlesine büyük bir kolaylık sunuyor. Şarjınız bittiğinde tek yapmanız gereken akıllı telefonunuzu, Ora’ya takmanız… Ora’nın bir diğer farkı ise telefonunuzu normalden çok daha kısa bir sürede şarj etmesi. Top gibi yuvarlak bir tasarıma sahip olan Ora’nın ucunu cep telefonuna taktıktan sonra prize yerleştirdiğinizde, cebiniz şarj olmaya başlıyor.

CEP TELEFONU KILIFINIZ, BİYOMİMİKRİDEN İLHAM ALIRSA?

Akıllı telefonlarınızın dış yüzeyi zarar görmesin diye sürekli cep telefonu kılıfı almaktan sıkıldıysanız, size bir tavsiyemiz var. K Radmard ve Lucidream’in tasarladıkları EXO adlı kılıf, cep telefonunuzu adeta bir ahtapot gibi çepeçevre sarıyor. Metal bir X görüntüsüne sahip olan EXO, telefonu yere düşürdüğünüzde cihazınıza bir zarar gelmesini maksimum ölçüde engelliyor. İşlevsel boyutunun yanı sıra şık tasarımıyla da dikkat çeken EXO, iskelet sisteminden ilham alınarak tasarlanmış. Biyomimikriden ilham alan K Radmard ve Lucidream’in EXO adını verdikleri bu kılıf tasarımı yakın gelecekte pek çok kişi tarafından tercih edilecek.

CLIMES HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK

Clime Inc’in tasarladığı ve Climes adını verdiği akıllı sensörler, ışıktan dereceye kadar evinizdeki her teknik detayı kontrol edecek bir donanıma sahip. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Clime’ı akıllı telefonunuzla eşleştirmeniz. Bu eşleştirmeyi tamamladıktan sonra cep telefonunuza gelen veriler eşliğinde, çamaşır makinenizin işlevini tamamladığını, buzdolabınızın doğru ısıda çalışıp çalışmadığını, ev ısısının birden bire düşüp düşmediğini, voltaj düşüklüklerini ya da elektrik kesintilerini sıcağı sıcağına takip edebileceksiniz.

SPINNER İLE ÇEKİM YAPMAK ÇOK DAHA KEYİFLİ

4.7 inç büyüklüğüne ve 7 mm kalınlığa sahip bir akıllı telefon tasarımı olarak öne çıkan Spinner, Jonas Dahnert adlı bir tasarımcının imzasını taşıyor. Alüminyum ve plastik kombinasyonundan oluşan Spinner’ın benzer cep telefonlarından en önemli farklı ise son derece temiz bir arayüze sahip olması ve donanımında bulunan kamera modülü… Bu kamera modülünün dönebiliyor olması Spinner’a çok daha esnek çekim yapabilme fırsatı veriyor. Bu sayede Spinner hedef kitlesinin hem öndeki hem de arkadaki görüntüleri kusursuz bir şekilde kaydedebilmesine olanak tanıyor. Yakın bir gelecekte şu anda sadece prototip olarak üretilen Spinner’a, yeni neslin büyük bir ilgi göstereceği aşikar…

ŞARJINIZ BİTERSE GÜNEŞ GÖRMESİ YETERLİ

Hyosang Pak and Dongseong Jeong tarafından yapraktan ilham alınarak tasarlanan bu şarjın en önemli özelliği güneş enerjisinden besleniyor olması. Bitkilerin fotosentez özelliğini düşünerek, çok daha farklı bir ürüne imza atmak isteyen ikili, akıllı telefonların şarj sorununu kablosuz bir şekilde çözüme kavuşturmak için yepyeni bir uygulamaya imza atmış. İnce ve yuvarlak bir kâğıdı anımsatan ve güneş enerjisi ile çalışan bu yaprağı cep telefonunuzun cam yüzeyine yapıştırmanız yeterli. Sonra da cep telefonunuzu güneş gören bir yere bırakın. Akıllı telefonunuz şarj olduğunda yapmanız gereken tek şey yaprağı, cam yüzeyden çıkarmak.

MINI POWER İLETİŞİMSİZ BIRAKMIYOR

Şarj derdine son veren bir diğer uygulama ise Tsung Chih-Hsien’in imzasını taşıyor. Hsien’in ‘mini power’ adını verdiği bu tasarım, şarjınız bittiği an devreye giriyor. Yanınızda yedek şarjınız ya da şarj adaptörünüz olmadığında, minik bir mukavva kutusu şeklindeki mini power’ınızı cep telefonunuzun şarj kısmına takmanız yeterli. Mini power’ın 2, 4 ve 6 saatlik şarj etme olanakları sunan 3 seçeneği bulunuyor. Son derece çevreci bir bakış açısıyla dizayn edilen mini power’ı çantanızda, cüzdanınızda ya da cebinizde taşıyarak, cep telefonunuzun şarj süresini kendi isteğinize göre uzatabilmek elinizde…

DERİ TELEFONLARIN DEVRİ GELİYOR

Cep telefonlarının dış yüzeyi genellikle, plastik, alüminyum, cam ya da silikon ağırlıklıdır ve nedense deri kılıflar hiç tercih edilmez. Cep telefonu tasarımcısı Jonas Dahnert, bu algıyı kırmak için çok şık bir deri telefon tasarladı. Yepyeni bir konsept yaratacak olan bu telefonun yakın gelecekte nasıl daha farklı bir dizayna sahip olacağı ise şimdiden çok merak ediliyor. Şık tasarımının yanı sıra 21’inci yüzyılın gerektirdiği tüm teknolojik özelliklere de sahip olması planlanan bu telefon için çoğu kişi şimdiden sıraya girdi.

BİR YERİNE İKİ BATARYA

Sang Hoon Yoon ve Hyeji Eom’un imzasını taşıyan kablosuz ve çemberi anımsatan ikili batarya, akıllı telefonların şarj sorununa yepyeni bir yanıt olabilir. İki yarım parçanın bir araya gelmesinden oluşan ‘wireless dual battery’, tasarımı, fonksiyonelliği ve basitliği ile dikkat çekiyor. Aynı anda iki bataryanın olması ise cep telefonunuzun şarjı bitse bile en azından iki batarya da bitene kadar rahat rahat konuşmalarınızı yapmanıza, maillerinizi kontrol etmenize ya da sosyal medyada gezinmenize olanak tanıyor. Bataryayı kullanmadığınız zaman tek yapmanız gereken USB bağlantılı yerlerinden mıknatıs gibi birbirine geçirip minik bir çember yaratmanız. Bu çemberi çantanızda, cebinizde ya montunuzda rahatlıkla taşıyabilme lüksüne de sahipsiniz.

Giydiğimiz Her Şeyin Akıllandığı Bir Dünyaya Doğru