Airbus A400 M Türkiye’de Güçlendirilecek

Airbus A400 M Türkiye’de Güçlendirilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katılımıyla düzenlenen “A400M Uçakları Retrofit Sözleşme Töreni”ne katıldı. Tören konuşmasına Turhan, Kayseri’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Türk Ordusunu her daim güçlü kılmanın, çağın gelişimini takip ederek en yeni teknolojilerle Silahlı Kuvvetleri donatmanın ve bunu dışa bağımlılığı en aza indirerek gerçekleştirmenin en temel gayeleri arasında yer aldığını ifade eden Turhan, Türkiye’nin üç kıtayı birbirine bağlayan çok önemli jeostratejik ve jeopolitik bir konumu bulunduğunu kaydetti.

“SON 17 YILDA ADETA BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Özellikle son 17 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla hayata geçirilen politikalar ve yatırımlarla, savunma sanayi alanında adeta bir devrim gerçekleştirdiklerini vurgulayan Turhan, “Bugün ülkemizde 700 ayrı savunma sanayi projesi yürütülüyor ve proje hacmi itibarıyla sektörde 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşıldı. Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasına giren 5 firmamız bulunuyor. Bugüne kadar yapılanlarla savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden, yüzde 30’lara indirdik.” dedi.

“AIRBUS’IN, 2,5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPMASI BEKLENİYOR”

Türk Hava Yolları filosunda bulunan 344 uçağın 170 tanesi Airbus firması tarafından üretildiğini belirten Turhan, “Airbus firmasına sipariş verilen ve önümüzdeki yıllarda teslim alınması planlanan 84 adet A321 NEO ve 5 adedi opsiyon olmak üzere toplam 30 adet A350-900 uçağı bulunmaktadır. 2024 yılına kadar parça parça teslim alınacak olan toplam 114 uçağın 2019 değeri ile liste fiyatı yaklaşık 20,9 milyar ABD dolarıdır. Airbus, THY’de olduğu gibi diğer bir stratejik kuruluşumuz olan TÜRKSAT ile de önemli ilişkiler içindedir.” dedi. Turhan, 2020 yılında Airbus’ın, Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyar dolarlık yatırım yapması ve 2030’da bu rakamın 5 milyar doların üzerine çıkması beklediklerini bildirdi.