Afyon’a Şehiriçi Demiryolu Taşımacılık Geliyor

Afyon’a Şehiriçi Demiryolu Taşımacılık Geliyor

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği Afyonkarahisar’da, Vali Mustafa Tutulmaz ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i ziyaret etti.

Belediye Başkanlığı makamında gazetecilere açıklamada bulunan Uygun, Afyonkarahisar’ın bir demir yolu şehri olduğunu söyledi. Kentin, mevcut demir yolu hatlarının kesiştiği bir nokta olduğunu dile getiren Uygun, “Konya, Eskişehir ve İzmir demir yolları güzergahlarının geçtiği Afyonkarahisar, bizim için kıymetli bir il. Bundan sonraki projelerimizde özellikle hızlı tren hatlarımızın devreye girmesiyle Afyonkarahisar, bu hatların da kesiştiği bir şehir haline geliyor. Dolayısıyla yolcuların bölge şehirleri ve büyükşehirlere daha kısa sürede erişebileceği bir il haline dönüşüyor. Biz de özellikle demir yollarımızın büyükşehirler ile şehir içi toplu taşımalarına faydalı olabilmesi düşüncesiyle belediyelerle benzer iş birliğimizi yapıyoruz. Bunun örnekleri de var” dedi.

Uygun, Afyonkarahisar’da da benzer şekilde halkın demiryolları üzerinden şehir içinde taşınmasına yönelik çalışmalara başladıklarını ve bunu kısa sürede sonuçlandıracaklarını vurguladı. Kentteki demir yollarına ait mekanların da tarihi eser niteliği taşıdığına işaret eden Uygun, o mekanların da şehir halkına hizmette nasıl kullanılabileceği konusunda belediye ile ortak çalışmalarının sürdüğünü aktardı.