2015’TE YAŞANAN VE GELECEĞİ ETKİLEYECEK 5 KRİTİK GELİŞME

2015’TE YAŞANAN VE GELECEĞİ ETKİLEYECEK 5 KRİTİK GELİŞME

Türkiye’nin gelecek trend ve teknolojilerini araştıran düşünce kuruluşu GelecekHane, 2015’te yaşanan ve dünyanın geleceğini ve insan yaşamını yakından etkileyecek en önemli 5 gelişmeyi açıkladı.

Türkiye’nin ilk ve tek gelecek trend ve teknolojilerini araştıran düşünce kuruluşu GelecekHane, 2015 yılında dünya çapında meydana gelen en önemli 5 gelişmeyi açıkladı. GelecekHane’nin yaptığı analize göre dünyanın geleceğini ve insan yaşamını yakından etkileyecek gelişme ve olaylar şöyle sıralanıyor:

2015’İN MEGA KONUSU: NESNELERİN İNTERNETİ
Teknoloji dünyasında gündeme ve gelişmelere yön veren ‘mega konu’, 2015 yılı için Nesnelerin İnterneti oldu. Sektörün yeni mega konusu, hem kurumsal alanda hem de kamusal alanda her şeyin internete bağlanacağına ve akıllı hale geleceğine işaret ediyor. Tüm sektörler bu noktada iş geliştirme süreçlerini hızlandırırken insanlar için de daha akıllı ve kolay bir hayat geliyor.

ARTIK GENLERE MÜDAHALE EDİLEBİLİYOR
İnsan genomunun 2003 yılında çözülmesinin ardından gen konusunda büyük yenilikler yaşandı. Biyoteknoloji sektörünün katlanarak büyümesi, gen sekanslama teknolojilerinin sürekli gelişmesi ve ucuzlaması sonucunda genleri okumanın ötesine geçildi. Mevcut gelişmelerle gen teknolojisi, her türlü canlının şifresine müdahale edebilecek noktaya geldi. İnsan ömrünün uzaması, hatta ‘ölümsüzlük mümkün mü?’ gibi soruların daha ateşli bir şekilde tartışılmasına zemin hazırlandı.

ROBOTLAR TEHLİKELİ İŞLERİ ÜSTLENMEYE HAZIRLANIYOR
Gelişen robot teknolojisi yakın gelecekte robotların günlük hayatımıza önemli ölçüde dâhil olacağını gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Özel Projeler Dairesi’nin 2015 yılındaki robotik yarışmasında, robotlardan felaket kurtarma senaryosu istemesi ise robotların ileride pek çok zor ve tehlikeli işi üstleneceklerinin haberini veriyor. Doğal afetlerde ve büyük felaketlerde insanlığın kurtarıcısının robotlar olabileceği konuşulmaya başlandı.

YAPAY ZEKÂ ÇALIŞMALARINDAKİ İLERLEME HER GEÇEN GÜN KATLANIYOR
Son yıllarda yapay zekâya önemli yatırımlar yapan Google’ın en dikkat çeken satın almalarından biri DeepMind oldu. Şirketin geliştirdiği yapay zekâ, atari oyunlarını bir gecede çözdü ve insanlardan daha iyi oynayabilir hale geldi. Dünyanın en gelişmiş yapay zekâ yazılımlarına sahip DeepMind’ın yapay zekâ üzerine çalışmaları devam ediyor. Yapay zekâ, insanları daha iyi bir gelecek için daha fazla umutlandırıyor.

COP21 – PARİS PROTOKOLÜ İMZALANDI
2015 yılının son haftalarında gerçekleşen Paris Protokolü’nde 195 ülke, dünya iklimini korumak üzere fikir birliğine vardı. Yıllar sonra temiz bir dünyayı mümkün hale getirecek kararların alındığı protokolde atılan imzalar sayesinde doğa ve çevrenin korunması yanında gelecekte yeşil ekonomide ciddi büyüme yaşanacağı öngörülüyor. Ekonomiler büyürken gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için umut artıyor.

GelecekHane hakkında:
GelecekHane  gelecek trendlerini ve teknolojilerini araştıran düşünce kuruluşudur. Geçmiş geride kalmıştır, gelecek bizim elimizdedir. Herkes gelecek ile ilgilenmek zorundadır. Zira herkes geleceğe şekil vermektedir. Daha güzel yarınlar için, bilinçli kararlar almalı, bilinçli adımlar atmalıyız. GelecekHane’nin varoluş misyonu budur. GelecekHane, gelecek trendleri ve teknolojileri konusunda araştırmalar yapmaktadır, içerik üretmektedir ve insanlığın gelişimine katkıda bulunmaya gayret etmektedir. Etkinlikler düzenleyerek, kurumlara danışmanlık hizmetleri ve bireylere eğitimler vererek, kurum ve kişilerin gelecekle ilgili bilinçlenmelerine ve daha bilinçli kararlar vermelerine katkıda bulunmaktadır.